Ukrajna EU-tagsága: így omlana össze a magyar és az európai mezőgazdaság

A Mandiner sorozatában az ukrán EU-tagság várható hatásait járjuk körbe.

Akár tízmillió ukrán vendégmunkás érkezhetne Európába, amennyiben szomszédunk csatlakozna az unióhoz. A belépésük igencsak nehéz helyzetbe hozná a magyar dolgozókat, hiszen olcsóbb munkaerőről van szó.
Fenekestül felfordítaná a hazai munkerőpiacot több százezer ukrán munkavállaló belépése. Hogy Ukrajna csatlakozása miként roppantaná össze az Európai Unió – azon belül is Magyarország – gazdaságát, több cikkben is foglalkoztunk. A jelenleg is háborúban álló ország alig néhány éve kérte felvételét az európai közösségbe, Brüsszel pedig igencsak meglepő módon gyorsított elbírálásban sürgeti a belépést, nem foglalkozva a következményekkel.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mandiner sorozatában az ukrán EU-tagság várható hatásait járjuk körbe.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mandiner új sorozatában az ukrán EU-tagság hatásait járjuk körbe.
Ennek egyik oka persze az is lehet, hogy az elöregedő kontinens munkaerejét valamivel pótolni kellene, például kézenfekvő, hogy a nyugati államokban, ahol már most is jelentős részt vendégmunkásokra szorulnak, ott kapóra jöhet néhány millió ukrán dolgozó, akik ráadásul olcsók is. Az Eurostat becslése szerint a jelenleg körülbelül 450 milliós európai népesség olyan ütemben öregszik, hogy 2050-re 405 millió főre csökkenhet az Európai Unió lakossága.
Az elmúlt években az is világossá vált, hogy az illegális migrációval nem kezelhető az Európát sújtó munkaerőhiány, amely még azokra az országokra is jellemző több ágazatban, ahol egyébként magas a munkanélküliség, például Spanyolországban és Görögországban.
A nyugat-európai országok már felszívták a kelet-európai vendégmunkások zömét, amit jól mutat, hogy Romániából több millióan vállalnak munkát az EU valamely tehetősebb tagállamában. Így tehát Nyugat-Európának nagyon is kapóra jönne az ukrán munkaerő, ám a keleti tagállamoknak, így például Magyarországnak nagyon nehéz helyzetet teremtene, ha hirtelen megjelenne több százezer ukrajnai vendégmunkás.
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló cikksorozatunk legújabb részében a munkaerőpiaci kérdéseket jártuk körbe.
Ahogyan arra Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője rámutatott legutóbbi Facebook-posztjában: akár húszmillió ukrán munkavállaló előtt is megnyílhatnak a határok az uniós csatlakozással. Ennyien valószínűleg nem telepednének át, de jelentős részük biztosan útnak indulna, hiszen már Magyarország és Ukrajna között is akkora bérszakadék tátong, hogy megérheti nekik átköltözni.
A 450 ezer forint körüli magyar nettó átlagkeresethez képest a 150 ezer forintos ukrajnai nettó bér egészen szürreális.
Mint Sebestyén fogalmazott: az ukrán nettó átlagbérek a magyar mutató harmadát-negyedét teszik ki. Ami egyébként minden híreszteléssel szemben magasabb, mint a szlovák, a román vagy a bolgár. Mindez azt jelentené, hogy Ukrajna EU-s csatlakozása után a 20 millió fős ukrán munkavállalói réteg komoly bérversenyt támasztana a mostani uniós állampolgároknak. Az elméleti egyensúly valószínűleg úgy alakulna ki, hogy a régebbi uniós államokban csökkennének a fizetések.
A háború miatt 6,3 millió ukrán hagyta el hazáját, sokuk Németországba vándoroltak Lengyelországon keresztül, de meglepő módon több mint egymillióan Oroszországba menekültek. Magyarországra körülbelül az egy százalékuk, azaz mintegy 60 ezer ukrán települt át. A Mandiner kérdésére az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője kifejtette, milyen hatásokkal is járna, ha ennél is többen érkeznének az uniós csatlakozással.
„Ha Ukrajna csatlakozna az EU-hoz, akkor nyilvánvaló, hogy az unióba költöznének elsősorban keleti szomszédunkból. A nagy kérdés, hogy a 20 millió munkavállalóból mennyi tenne így, de a román példát alapul véve – ahol az életszínvonal jóval magasabb, mint Ukrajnában –, akár egy 10 milliós tömeget is el tudok képzelni, akik útnak indulnának.”
Ennek ha csak 2 százaléka választja Magyarországot, már az is 200 ezer plusz munkavállalót jelentene. Ez a jelenlegi munkaerő-állománynak 4 százaléka, ami jelentős hatással lenne a magyar bérekre, részben a megnövekvő munkaerő-kínálat, részben az általuk megszokott sokkal alacsonyabb bérek okán
– tette hozzá.
Nagy kérdés, hogy ennek milyen gazdasági hatása lenne. Az egyik feltételezhető hozadéka lenne, hogy a kormány által várt egymillió forintos átlagbér is veszélybe kerülhetne. Sebestyén Géza a Mandiner kérdésére négy fontos hatást emelt ki:
Arról nem is beszélve, hogy eleve a keleti országrészben a legnagyobb a munkanélküliség. Azaz épp ott okozna jelentős bérfeszültséget az olcsóbb ukrán munkaerő, ahol már eleve nehezebb elhelyezkednie az embereknek.
Nyitókép: Ukrán munkás dolgozik egy kijevi dróntámadás helyszínén, fotó: Sergei SUPINSKY / AFP